• Child's Play 2

    ★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★★

  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

    ★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

    ★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★½

  • Friday the 13th Part VII: The New Blood

    ★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Hellraiser

    ★★½

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★½

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★½

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Friday the 13th: A New Beginning

    ★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★

  • Friday the 13th Part III

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★

  • Halloween II

    ★★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Friday the 13th

    ★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Suspiria

    ½

  • Carrie

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★

  • Jaws

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★

  • A Busy Day

    ★★½