Sort by

Samcrom has logged 26 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Contempt

Contempt

1963
×
★★½
Edit this entry  
09
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jubilee

Jubilee

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry