Samcrom has logged 24 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Poet and Singer

The Poet and Singer

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Status Update

Status Update

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry