Sort by

Samcrom has logged 28 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midway

Midway

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Destiny

Destiny

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Four Around the Woman

Four Around the Woman

1921
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
03
The Spiders - The Diamond Ship

The Spiders - The Diamond Ship

1920
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Spiders - The Golden Lake

The Spiders - The Golden Lake

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry