Samcrom has logged 28 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hustle

The Hustle

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Zen for Film

Zen for Film

1964
×
Read the review Edit this entry  
06
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
03
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry