Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Food

Food

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
Edit this entry  
31
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Attack on Titan: The Roar of Awakening

Attack on Titan: The Roar of Awakening

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Attack on Titan: Wings of Freedom

Attack on Titan: Wings of Freedom

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Adel Karam: Live from Beirut

Adel Karam: Live from Beirut

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry