• Persona

    Persona

    ★★★★★

    Psychological Powerful.
    One of the greatest ever made.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★½

    Great experience, amazing Mads, and finally an iconic ending scene.❤❤

  • Melancholia

    Melancholia

    ★★★★★

    Melancholia is Coming to Comfort us From Our Melancholy.❤

  • The Red Balloon

    The Red Balloon

    ★★★★½

    Tons of messages in the most adorable, kind and sweet film I've watched, just WOW.

  • The Legend of 1900

    The Legend of 1900

    ★★★★★

    170 minutes of fun, joy, happiness, tears, greatness and wisdom. One of the most underrated movies ever. This film entered my top 5 for the 90's.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    Final Movie of the Year.
    Masterpiece from David Lynch
    Great experience, felt like a dumb person in the middle of the movie, understood everything in the end tho.

    Happy New Year
    ❤❤

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    WoW, perfect romance movie, recommended for any mood .
    This movie can make your day❤❤

  • Babyteeth

    Babyteeth

    ★★★★★

    Just vibing

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    There are no two word in the English language more harmful than 'Good Job'.

  • Back Beyond

    Back Beyond

    ★★★★½

    " Toast to the ones here today,

    Toast to the ones that we lost on the way,

    'Cause the drinks bring back all the memories,
    And the memories bring back, memories bring back you "

    Designated to Joaquin Pheonix, Amy Adams and, specially the one that parted ways with us, Philip Seymour Hoffman.💔

  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York

    ★★★★★

    A man can die in his own thoughts.

  • The Thin Man

    The Thin Man

    ★★★★★

    12 angry men vibes