Samantha has logged 264 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flanders

Flanders

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ali

Ali

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tuxedo

The Tuxedo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Humanité

Humanité

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Screen Test: Pénélope Palmer

Screen Test: Pénélope Palmer

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The First Legion

The First Legion

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song 7

Song 7

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song 6

Song 6

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song 5

Song 5

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song 4

Song 4

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song 3

Song 3

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song 2

Song 2

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Song 1

Song 1

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Blood of Jesus

The Blood of Jesus

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kiss

Kiss

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Taris

Taris

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
07
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rose Hobart

Rose Hobart

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
24 Hours in the Life of a Clown

24 Hours in the Life of a Clown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
World of Glory

World of Glory

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La luna

La luna

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Float

Float

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Above

The Above

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
To the End of the World... and Then a Little Bit Further

To the End of the World... and Then a Little Bit Further

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry