Sam has logged 279 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
23
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
23
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ripper

The Ripper

2020
×
Edit this entry  
19
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Audition

The Audition

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amulet

Amulet

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
22
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Images

Images

1972
×
Read the review Edit this entry  
15
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tesla

Tesla

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pushing Hands

Pushing Hands

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry