Sort by

samhopko has logged 94 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
JFK Revisited: Through the Looking Glass

JFK Revisited: Through the Looking Glass

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Edit this entry  
13
The Anthrax Attacks: In the Shadow of 9/11

The Anthrax Attacks: In the Shadow of 9/11

2022
×
★★
Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Edit this entry  
02
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Crime of the Century

The Crime of the Century

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inside the Mind of a Cat

Inside the Mind of a Cat

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Read the review Edit this entry  
20
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Princess

The Princess

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry