Sort by

samhunter has logged 38 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
IO

IO

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry