Sort by

Salim Ibrahim has logged 124 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

1996
×
Read the review Edit this entry  
30
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
Edit this entry  
28
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
Edit this entry  
22
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
Edit this entry  
22
Kafka

Kafka

1991
×
Edit this entry  
22
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Light It Up

Light It Up

1999
×
Edit this entry  
16
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
Read prior review Edit this entry  
14
Nutty Professor II: The Klumps

Nutty Professor II: The Klumps

2000
×
Edit this entry  
14
Tupac: Resurrection

Tupac: Resurrection

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
06
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Edit this entry  
05
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Simon Birch

Simon Birch

1998
×
Edit this entry  
03
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1954
×
Edit this entry  
03
Genre

Genre

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
Edit this entry  
03
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Edit this entry  
02
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
02
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
Edit this entry  
25
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
Edit this entry  
25
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
Edit this entry  
23
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
Edit this entry