Sort by

samirakhtar has logged 176 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Here Alone

Here Alone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creature Designers: The Frankenstein Complex

Creature Designers: The Frankenstein Complex

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Beast Within

The Beast Within

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
They Call Me Jeeg

They Call Me Jeeg

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Creature Below

The Creature Below

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry