Sort by

Samir has logged 112 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Zama

Zama

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Winchester

Winchester

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Primary

Primary

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
White Material

White Material

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry