Sort by

Sufjan has logged 114 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Loyal Citizens of Pyongyang in Seoul

Loyal Citizens of Pyongyang in Seoul

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Walker

Walker

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
The Garden of Sinners – The Final Chapter: Epilogue

The Garden of Sinners – The Final Chapter: Epilogue

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Garden of Sinners – Chapter 7: A Study in Murder (Part 2)

The Garden of Sinners – Chapter 7: A Study in Murder (Part 2)

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hardware

Hardware

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Garden of Sinners – Remix: Gate of Seventh Heaven

The Garden of Sinners – Remix: Gate of Seventh Heaven

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Garden of Sinners – Chapter 6: Oblivion Recording

The Garden of Sinners – Chapter 6: Oblivion Recording

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Memento Mori

Memento Mori

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Garden of Sinners – Chapter 5: Paradox Spiral

The Garden of Sinners – Chapter 5: Paradox Spiral

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Edit this entry  
08
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★
Edit this entry  
07
The Garden of Sinners – Chapter 4: The Hollow Shrine

The Garden of Sinners – Chapter 4: The Hollow Shrine

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Garden of Sinners – Chapter 3: Remaining Sense of Pain

The Garden of Sinners – Chapter 3: Remaining Sense of Pain

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Garden of Sinners – Chapter 2: A Study in Murder (Part 1)

The Garden of Sinners – Chapter 2: A Study in Murder (Part 1)

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Garden of Sinners – Chapter 1: Overlooking View

The Garden of Sinners – Chapter 1: Overlooking View

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ecstasy of the Angels

Ecstasy of the Angels

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taboo

Taboo

1980
×
Read the review Edit this entry  
18
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Countess from Hong Kong

A Countess from Hong Kong

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Natsume's Book of Friends: The Waking Rock and the Strange Visitor

Natsume's Book of Friends: The Waking Rock and the Strange Visitor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry