Sort by

Sam has logged 112 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
K-12

K-12

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Aftermath

Aftermath

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bully

Bully

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry