Jonathan has logged 406 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Primal Rage

Primal Rage

1988
×
Edit this entry  
29
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★
Edit this entry  
27
Shattered

Shattered

2022
×
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Cover Up

Cover Up

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Little Darlings

Little Darlings

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Compromising Positions

Compromising Positions

1985
×
★★
Edit this entry  
21
Copshop

Copshop

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★
Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Gazebo

The Gazebo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paranoia

Paranoia

1969
×
Edit this entry  
14
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
F9

F9

2021
×
Edit this entry  
08
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Devil Times Five

Devil Times Five

1974
×
Edit this entry  
07
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Alias Nick Beal

Alias Nick Beal

1949
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lured

Lured

1947
×
★★★
Edit this entry  
05
The Unsuspected

The Unsuspected

1947
×
★★★★
Edit this entry  
01
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★
Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Murder by Natural Causes

Murder by Natural Causes

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★
Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
Edit this entry  
26
The Nude Bomb

The Nude Bomb

1980
×
Edit this entry  
25
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Garment Jungle

The Garment Jungle

1957
×
★★★
Edit this entry  
23
Razorback

Razorback

1984
×
★★
Edit this entry  
21
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★
Edit this entry