Jonathan has logged 43 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Awakening

The Awakening

1980
×
Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
Edit this entry  
27
The Maze

The Maze

1953
×
★★★
Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hail to the Deadites

Hail to the Deadites

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jolt

Jolt

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Edit this entry  
24
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Lucky

Lucky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★
Edit this entry  
19
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★
Edit this entry  
19
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Midnight Madness

Midnight Madness

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ice Station Zebra

Ice Station Zebra

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The X Files

The X Files

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
A Stranger Is Watching

A Stranger Is Watching

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
I Saw What You Did

I Saw What You Did

1965
×
★★★
Edit this entry  
13
Guilty Bystander

Guilty Bystander

1950
×
★★
Edit this entry  
12
What's the Matter with Helen?

What's the Matter with Helen?

1971
×
★★
Edit this entry  
12
Warning Shot

Warning Shot

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Time Walker

Time Walker

1982
×
Edit this entry  
09
Gorp

Gorp

1980
×
Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Edit this entry  
08
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
Edit this entry  
08
They Won't Believe Me

They Won't Believe Me

1947
×
★★★
Edit this entry  
08
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★
Edit this entry  
07
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★★
Edit this entry  
06
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★
Edit this entry  
06
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
The Exchange

The Exchange

2021
×
Edit this entry  
05
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
Edit this entry  
05
Cardiac Arrest

Cardiac Arrest

1980
×
Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry