sammatchett has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Milk

Milk

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry