Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★
Edit this entry  
26
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Read the review Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Music

Music

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Little Things

The Little Things

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Shine

Shine

1996
×
★★½
Edit this entry  
04
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pollock

Pollock

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry