Sort by

Sam has logged 66 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ring

The Ring

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Clique

The Clique

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trip to Bountiful

The Trip to Bountiful

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Following

Following

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue Sky

Blue Sky

1994
×
Read the review Edit this entry  
12
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry