Sort by

Sam has logged 65 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Darling

Darling

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
CafĂŠ Society

CafĂŠ Society

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hamlet

Hamlet

1948
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Accidental Tourist

The Accidental Tourist

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Volver

Volver

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Antebellum

Antebellum

2020
×
★
Read the review Edit this entry  
21
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★
Read the review Edit this entry  
15
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nine

Nine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Savages

The Savages

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Human Nature

Human Nature

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry