Sort by

Sam has logged 59 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pollock

Pollock

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Syriana

Syriana

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Being There

Being There

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lenny

Lenny

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sounder

Sounder

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
13
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Story

Love Story

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Nicholas and Alexandra

Nicholas and Alexandra

1971
×
Read the review Edit this entry  
10
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry