• Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★

    Perpetually exciting, affecting, and fast while simultaneously working as a smart vehicle for strong dialogue and fierce acting, Steve Jobs was an unexpectedly amazing film and is among the most underrated from the past decade. It’s easy to look at this movie and think of it as another basic, one-note, and formulaic Oscar-bait biopic because, quite frankly, I did, but it proved me wrong in all of the best ways. My worries flew away the second I began hearing the…

  • The Proposal

    The Proposal

    ★★

    Starts out as a fun, remotely pristine and charmingly resplendent romcom but expeditiously turns into one of the most one-note and predictable things I’ve ever seen. There are certainly an array of clever jokes here and the chemistry between Sandra Bullock and Ryan Reynolds is there, it just lacks an ingenious or intriguing execution. It’s hard to say that this was precisely “aimed for me” but you know exactly what’s gonna happen 5 minutes in.

  • Starting Over

    Starting Over

    ★½

    It’s easy to use the saying “they don’t make ‘em like this anymore” for this movie but I don’t signify that in an obligatorily positive sense. There are certain elements, such as the grainy cinematography or the authentic 70s feel of it, that prove the missed greatness and grand appeal of movies of this genre from the time, but this was just bland. The worst part of this movie is the script, which is incredibly lacking and shallow in every…

  • The Innocents

    The Innocents

    ★★★★

    The title of “The Innocents” is purposefully contrary to the theme. This is a reflection of how children are authentically viewed with regards to common societal norms, however the film proves that using such a phrase to describe them is unexpectedly incorrect. It’s a showcase of a character slowly becoming more aware of her own environment and discovering incidents and ideas around her that she may be frightened of at first but eventually realizes that she needs to overcome these…

  • The Mauritanian

    The Mauritanian

    ★★

    So much shit happened and the only thing I really cared about was Jodie Foster’s sunglasses, they were so cool!!

  • Tom & Jerry

    Tom & Jerry

    This movie references Tiktok not once, not twice, but three times!

  • The United States vs. Billie Holiday

    The United States vs. Billie Holiday

    ★★½

    Despite its fairly basic plot structure and overused storyline, The United States vs. Billie Holiday wasn’t nearly as bad as I was lead to believe it was. There is a properly developed character here that you are able to follow and care about, and Andra Day plays her with precision, depth, and amiability. It isn’t a shallow or half-baked role because she’s perpetually doing a lot - singing, crying, wearing colorfully flashy outfits, performing, breaking down - that leads the…

  • Bob & Carol & Ted & Alice

    Bob & Carol & Ted & Alice

    ★★½

    Famously viewed as a hangout movie, this beautifully engenders a simple and appealing environment that provides for a seemingly basic plot. A story about relationships, implementing the specific nature of trusting your significant other and testing them to see if they love you or not through various experimental actions. It explores the distinction between having sex for physical reasons in comparison to having it for the purpose of intimacy and love. These people are endeavoring to learn about themselves in…

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    ★★★★

    At around 80 minutes long, Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit is a quick, stylistic, and astoundingly effective way to spend your time. It’s about a duo, and it shows how the distinctions between these two make their chemistry more compelling and charming. Wallace is a man of words, utilizing hysterical and witty dialogue to convey his emotional state and charming personality. Gromit is someone who doesn’t verbalize his feelings and exhibits his characteristics through the utilization of visual gags…

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★★

    Mrs. Robinson is an incredibly sadistic and layered villain, exemplifying the evil in a predatory relationship as she is perpetually illuding the ignorant and confused Benjamin into doing things that will screw him over and allow her to gain power, cupidity, and contentment in a situation that she knows she has total, dangerous control over.

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

    Similar to the first, Kill Bill: Vol 2 is an incredibly expeditious and engaging film that always leaves its audience excited and hungry for more. There’s a concrete look and attitude that Uma Thurman possesses that makes her character so easy to love and root for. The editing is veraciously impeccable, capturing these outstanding fights and exhilarating sequences beautifully. It’s an all-around astonishing series of films that I will be rewatching for as long as I live. 

    Oh yeah, and ‘Chapter Nine: Elle and I’ is the greatest fight scene of all time.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

    A ridiculously entertaining, fast and intense look at graphic violence and a truly awesome protagonist. It’s hard to look away from the gore and action taking place as it’s genuinely electrifying, creating an environment so uniquely gratifying where Tarantino certainly makes everything his own thing. It’s stylish in its cinematography and set design, combining both black and white shots with diversely colored shots to make up for an excellently gripping viewing. Uma Thurman is certainly a badass queen, as she…