Sort by

Sam has logged 212 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Making 'Do the Right Thing'

Making 'Do the Right Thing'

1989
×
Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
300

300

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Fox in the Night

A Fox in the Night

2022
×
Edit this entry  
04
Hornbeam

Hornbeam

2022
×
Edit this entry  
04
Elevate

Elevate

2022
×
Edit this entry  
04
Home

Home

×
Edit this entry  
03
Fawley

Fawley

2022
×
Edit this entry  
01
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
Edit this entry  
31
Don't

Don't

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marvel's The Defenders

Marvel's The Defenders

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
13
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paul

Paul

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stutterer

Stutterer

2015
×
Edit this entry  
04
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry