Sort by

Sammy has logged 110 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Women Talking

Women Talking

2022
×
★½
Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Pearl

Pearl

2022
×
★★
Edit this entry  
15
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★
Edit this entry  
22
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Edit this entry  
09
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read prior review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Letter

Love Letter

1953
×
★★★½
Edit this entry  
02
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry