• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Aquaman

    ★★

  • The Grinch

    ★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★★

  • A Simple Favor

    ★★½

  • Christopher Robin

    ★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • My Friend Dahmer

    ★★

  • Beauty and the Beast

    ★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★

  • Snowden

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Piper

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • The Lure

    ★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • The Gift

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Amy

    ★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Tusk

    ★★

  • Maleficent

    ★★½

  • It Follows

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • The Babadook

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • Frozen

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★½

  • Hanna

    ★★½

  • Tangled

    ★★★★★

  • The Illusionist

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • Milk

    ★★★

  • The Holiday

    ★★½

  • Stranger Than Fiction

    ★★★

  • Cars

    ★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★★

  • Corpse Bride

    ★★★

  • The Village

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Big Fish

    ★★★★

  • Monster

    ★★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★★

  • 8 Mile

    ★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Resident Evil

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★½

  • Blow

    ★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★½

  • Memento

    ★★★★½