Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El sur

El sur

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Odd Obsession

Odd Obsession

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rat

The Rat

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry