• Dark Days

    Dark Days

    ★★★★★

    Dark Days is a poem about the light that finds its way inside the darkest tunnels of human experience. Immersive without feeling intrusive, Marc Singer’s thoughtful portrait of the homeless underground dwellers of New York City yields an intimate authenticity that is carefully sown in the byways of organically grown friendship. 

    Lingeringly touching, this film transcends the label of documentary, because truly, it is an act of love. Marc Singer spent months living with this community intermittently in an effort…

  • The Lure

    The Lure

    ★★★★

    They promised frutti di mare
    Now we’re feeling sorry
    I’m angry as hell
    Picking at love’s cracked up shells
    One last piece of flesh
    Lands on my plate
    Charred like some scrap
    No one wants to wrap

    The Lure might not be everyone’s go-to surf ’n’ turf fare, but I really liked it. Offbeat, bizarre, and oh-so-alluring, this chimerical nightclub fever dream rejects definition by floating in the liminal space suspended between film and music video. It is that love…

  • Smooth Talk

    Smooth Talk

    ★★★★½

    In many ways I think Smooth Talk is a film about linguistic deficiency. I don’t mean this in a syntactic or lexical way, but rather in the way language can have detrimental consequences within our interpersonal relationships and psycho-emotional climate. Although we see this deficiency throughout this film with friends and love interests alike, it is particularly observable in the way Connie’s family members talk at each other instead of with one another. Fueled by personal preoccupations, every individual winds…

  • The Silent Partner

    The Silent Partner

    ★★★½

    - My aquarium. Somebody pulled the plug out and the pump wasn’t on.
    - Are the fish all right?
    - Oh, yes. They’re dead.
    Oh, my God. Miles, I’m so sorry.
    That’s all right. They’re better off.
    You don’t mean that.
    Yes, I do. I think if they had their choice, they’d prefer it the way it is rather than go on the way they had been. 

    The Silent Partner is an elaborate heist vehicle driven by a lot of…

  • Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

    Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

    ★★★★½

    Portrait of a Young Girl at the End of the ‘60s in Brussels is a film about nonconformity. Nonconformity on how to dress, what to think, who to love, how to feel. It’s a film about the challenges of not fitting in within the cage of social norm, and the anxious back and forth pacing that occurs while figuring out how to break free from a stifling complacency that chokes you. 

    Chantal Akerman’s semi-autobiographical film follows a day in the…

  • Wings of Desire

    Wings of Desire

    ★★★★★

    When the child was a child, it woke up once in a strange bed, now over and over again. It saw many beautiful people, while today that’s a stroke of luck. It could imagine paradise very clearly, now it can only guess at it. It couldn’t even imagine nothingness, now it shudders at the idea.

    Wings of Desire is a contemplative film about humanity’s lonely search for meaning. Embedded in this inquiry are the simple joys we lose along the…

  • The Double Life of Véronique

    The Double Life of Véronique

    ★★★★★

    Maybe this has nothing to do with it, or maybe it does. All my life I’ve felt like I was here and somewhere else at the same time. It’s hard to explain. But I know... I always sense what I should do.

    The Double Life of Véronique is a film that invites you to feel first and ponder second. It is an anchored ethereality bathed in ruby reds and emerald greens—evocative of an intangible interconnectivity and sinuous sensuality. It is…

  • A Short Film About Killing

    A Short Film About Killing

    ★★★★½

    I think that with the passing years, the answer becomes all the more elusive. Everyone wonders if what he does has any meaning. I’m afraid our doubts grow stronger and stronger.

    Relentless in its brutal depiction of cold-blooded murder, A Short Film About Killing spares no detail leaving us with no unknown certainty about the act we’ve just witnessed. And while a different film might bother to inject a bit of edge-blurring sympathy toward the killer’s motive in this hideous…

  • A Short Film About Love

    A Short Film About Love

    ★★★★★

    The despair of so many failed attempts. A desire simply to meaningfully connect. Spilled milk. Horizontal mess. A gentle caress. A freezing cold that pierces less sharply than a longing heart, but silences internal screams nevertheless. That rare moment when you finally catch a glimpse of yourself as seen by someone else, and the ability this moment has to reawaken something vital that’s been dormant for so long—tucked away.

    A Short Film About Love is an exploration of the hidden…

  • The Big Country

    The Big Country

    ★★★★½

    - Well, Mr. McKay, how do you like this country?
    - Well, I like it very much.
    - Did you ever see anything so big?
    - Well, yes.
    - You have? What?
    - A couple of oceans.
    - Well, I declare.

    As a child, growing up in South America, I always harbored this hyper romanticized notion about the house where I was born. As I grew older, I retained these sentimentalized memories, possibly because that house represented a life of…

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

    While I could certainly sit here and attempt saying something worthwhile about how the extant subtext within this movie mirrors the general populace sentiment of distrust of authority post WWI, or how power is often misused to manipulate the weak into fulfilling agendas, I think I will just simply sit here in awe that this 1920 film exists and that it has influenced so much that I know and love—presently and throughout my formative years.

    From film noir to modern…

  • Vampyr

    Vampyr

    ★★★

    Watching Vampyr felt a bit like finally going on that first date with someone you’ve been sorta curious about for quite some time. You’ve heard nothing but good things about them. You both share some common interests. You kinda dig their style. They seem to be your type. You both decide on something casual. Nothing fancy. Just some good old beer and some better company, you tell yourselves in passing, or something oh-so-cheesy and predictable like that. You meet up…