Sort by

Sam has logged 143 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Surviving Progress

Surviving Progress

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sybil

Sybil

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry