RSS feed for samorrison
  • Angel's Egg

    Angel's Egg

    ★★★★★

    holy damn

  • Us

    Us

    ★★★★½

    oh shit

  • The Master

    The Master

    ★★★★½

    torpedo juice

  • Last Days

    Last Days

    a film focused on the slow steady approach of the decisively inevitable. primed with vivid iconography and a rich engulfing soundscape, this film ebbs and flows without much of narrative or dramatic tension. rather the film seems to be baring witness to Blake’s last days, not attempting to justify or rationalize, but simply examine.

  • Vice

    Vice

    ★★★½

    Adam McKay’s eccentricity sharp and clever sensibilities which have always been at the forefront of his films (right next to the brilliant carricatures and performances that actors have displayed throughout his filmography). But here in Vice, those sensibilities and style bleed into the very essence of the film, as the picture swerves in and out of Hollywood biopic, political righteous anger, borderline SNL skits and snarky uprootings of the expected narrative progression, which itself occasionally becomes expected and in itself…

  • First Man

    First Man

    ★★★★½

    laden with intense emotional repression and personal demons in the face of historical accomplishment, a deeply humanistic tale told through events that are so often absurdly mythologized. eschewing the over the top spirit and American ego that’s often found in movies of this subject matter, this film still manages to capture the grandiosity and awe of the moment, and attach to it a very raw emotional element that reveals deeper characteristics of an american hero. Ryan Gosling is the best blank slate a director could ask for, and his performance here is tremendous.

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★★

    upon rewatching this film, i was struck deeply by it, and my love for it has reached a new level. besides the obvious facts that strike one when watching this film: the incredible period detail, the eccentric performances and the excellent soundtrack, what really pierced me with this film is the mellow melancholy this film creates. joaquin phoenix totally kills the role of doc sportello, as he stumbles through a thick fog of marijuana and mystery in search of increasingly fleeting answers.

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★★

    the best tripped-out freak show celluloid has to offer

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★½

    Anderson does it again with an emotionally tender, delightfully hilarious, meticulously crafted cinematic treat. He just has that special magic and passion that imbue all of his films with such dinstinctive quality beyond his contemporaries, I hope he never stops making movies.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★½

    Existentially gripping

  • Evil Bong

    Evil Bong

    ★★★★

    Only real cinephiles will appreciate this.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    A depraved descent into raw terror and isolation, nothing but another a sensation Stanley Kubrick film.