• Air

    Air

    ★★★

    couldn’t help pointing to the screen every time ben affleck was in front of his desk and yelling variations of “omg it’s steve harrington’s shoes.” i just thought everyone should know, and by “everyone” i mean my mother.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★★

    this film may have the power to finally pull me out of cinephile retirement, only time will tell. happy anniversary to my best friends! 🫶

  • Spree

    Spree

    ★★★★★

    kurt just wanted to create a niche online community it’s not his fault it involved mass murder

  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    ★★★★★

    anyone who glanced over at me during the movie definitely thought i was a psychopath bc of the massive smile plastered on my face and how i was visibly bubbling with glee. to me, it’s a perfect balance of old and new without pandering to fans, it brought back the batshit goofy deadites of the past while also keeping a darker tone like 2013, and SO MUCH blood and gore and sound design that just scratched by brain in the right way. not to mention alyssa sutherland (please call me)! gagged as the kids say

  • The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★★

    blowing kisses every time luigi was on screen

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    not to be an absolute loser but i cried at least 4 times purely for nostalgic reasons. lotr was just a really big part of my friend group and we saw each film like 3 times in theater (which is a lot when you’re 10-12 and have no money and live in samoa). it’s a perfect film that i associate with perfect memories and i’m just happy i got to see it on a big screen 20 years later

  • Empire Records

    Empire Records

    ★★★★★

    we mustn’t dwell…no. no, not today. we can’t! not on rex manning day! 😄

  • My Favorite Wife

    My Favorite Wife

    ★★★★

    fellas is it gay to visibly and dramatically ogle your boyfriend doing diving acrobatics in his cute little swim trunks? (yes)

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon

    ★★★★½

    sonny wortzik is my best friend and i support his criminal endeavors

  • Before Stonewall

    Before Stonewall

    ★★★½

    it was really fascinating hearing firsthand accounts from gay men and lesbians in the decades before stonewall but was disappointed by the complete omission of trans people

  • Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★★

    what more is there to say? mentally kissing sam raimi on the mouth for this one

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★★

    no disrespect to brendan fraser but paul mescal is the true winner in my heart