Sort by

sam has logged 119 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Junior

Junior

2011
×
Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
Edit this entry  
20
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
Edit this entry  
18
Early Summer

Early Summer

1951
×
Read the review Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
Read the review Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Joy Division

Joy Division

2007
×
Edit this entry  
04
Horse in the House

Horse in the House

1976
×
Edit this entry