sam has logged 274 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Landline

Landline

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Great Choice

Great Choice

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Godless

Godless

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bedeviled

Bedeviled

2016
×
Edit this entry  
20
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Jane

Jane

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Babo 73

Babo 73

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Square

The Square

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry