Sam has logged 71 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Super

Super

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
When the Game Stands Tall

When the Game Stands Tall

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
1941

1941

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Saw VI

Saw VI

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Saw V

Saw V

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Saw IV

Saw IV

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Saw III

Saw III

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Collection

The Collection

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tron

Tron

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Collector

The Collector

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry