Sort by

Samuel has logged 195 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry