Samuel has logged 279 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Caché

Caché

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tron

Tron

1982
×
Read the review Edit this entry  
12
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry