Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dune: Part Two

Dune: Part Two

2024
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Passages

Passages

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Begotten

Begotten

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rotting in the Sun

Rotting in the Sun

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry