Sort by

Samuelleary has logged 30 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry