• No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★★

    absolutely phenomenal movie, the perfect ending to daniel craigs james bond.

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★★

    Overall Rating: 10/10

    Marion disappears after stealing money from her employer. Her lover and sister try to find her and end up reaching the infamous Bates Motel, where they meet Norman Bates.

    The film was absolutely incredible! Anthony perkins gave a terrifyingly very believable portrayal of a homicidal psychopath. The film thrills the audience with its suspense and creeps them with the mind of Norman bates. And what i also noticed is how Alfred hitchhock films the feelings and thoughts…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

    this movie was absolutely amazing! the action in this is just so top tier and it really made me laugh alot at some points, this is a top 5 mcu movie in my opinion for sure, i suggest everybody to watch this, overall i really enjoyed it!

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★★

    wow this movie was absolutely beautiful, riz ahmed honestly had an oscar worthy performance, he is seriously underrated, overall this movie was so amazing in every way

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★

    this wasnt a good movie it was a GREAT movie (movie reference) seriously tho this movie had a great cast, good action, and it actually made me laugh at some points, but it did have some flaws and it had some cringey, cheesy moments but overall i enjoyed this movie and i suggest watching it

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★★

    holy shit this has to be the best superhero movie ive ever seen, it nailed down everything, from the humor to the action and characters, gosh this was so amazing 6/5

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★★

    this film is disturbingly amazing

  • PAW Patrol: The Movie

    PAW Patrol: The Movie

    ★★★★★

    this film was an absolute masterpiece.

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso

    ★★★★★

    This movie is absolutely amazing

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    this is going straight to my top 4 no explanation needed

  • Loki

    Loki

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the best mcu show. many people dont realize but loki is one of the most important things in not just the mcu, but all of marvel, it basically set up the entire multiverse, meaning all sorts of things could happen, wolverine coming back, venom and morbius joining the mcu, tobey maguire and andrew garfield, literally anything. they could literally bring any character from any marvel movie back. so this show is more important than it looks and overall its hella…

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★½

    the movie was a little better than what i expected but overall its not really that good, i mean the action was pretty good and they had some good characters i cant lie but i just got bored mid way, first off i HATE how they wasted taskmaster, im not talking about changing his gender but how they just made him look that easy and they just used him for a movie like this, THIS IS THE SAME GUY WHO…