Sort by

Santanu Patra has logged 763 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lighting Up the Stars

Lighting Up the Stars

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jhilli

Jhilli

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Starfuckers

Starfuckers

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Short Story

A Short Story

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cafe Noir

Cafe Noir

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
The Limit of Sleeping Beauty

The Limit of Sleeping Beauty

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Veer-Zaara

Veer-Zaara

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
20th Century Girl

20th Century Girl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fast & Feel Love

Fast & Feel Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Phone Bhoot

Phone Bhoot

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Day, You Will Reach the Sea

One Day, You Will Reach the Sea

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Close

Close

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alaipayuthey

Alaipayuthey

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
21
11 x 14

11 x 14

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Su-ki-da

Su-ki-da

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
301/302

301/302

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Liger

Liger

2022
×
½
Edit this entry  
20
Laila Majnu

Laila Majnu

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Qala

Qala

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Karnasubarner Guptodhon

Karnasubarner Guptodhon

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her Love Boils Bathwater

Her Love Boils Bathwater

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Main Hoon Na

Main Hoon Na

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mirza Ghalib

Mirza Ghalib

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rab Ne Bana Di Jodi

Rab Ne Bana Di Jodi

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Story of Yonosuke

A Story of Yonosuke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Freddy

Freddy

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Picnic

Picnic

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joyland

Joyland

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Chup

Chup

2022
×
Read the review Edit this entry