Sort by

Santanu Patra has logged 87 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Read My Lips

Read My Lips

2001
×
★★½
Edit this entry  
28
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House

The House

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Garuda Gamana Vrishabha Vahana

Garuda Gamana Vrishabha Vahana

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
And the Unclaimed

And the Unclaimed

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Lenin

My Lenin

1970
×
Read the review Edit this entry  
24
Oculus

Oculus

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bhoothakaalam

Bhoothakaalam

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Roads

Four Roads

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
And What Is the Summer Saying

And What Is the Summer Saying

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Day Before the Rainy Season

One Day Before the Rainy Season

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Booth

The Booth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Climates

Climates

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
The Hand

The Hand

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
L'échappée

L'échappée

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry