Sort by

sanya. has logged 44 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
World of Glory

World of Glory

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mumbo Jumbo

Mumbo Jumbo

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Haider

Haider

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Essai d'ouverture

Essai d'ouverture

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
K-12

K-12

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Luce

Luce

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barres

Barres

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry