• Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • WandaVision

    ★★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • Life in a Year

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Mank

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Malevolent

    ★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • It

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • A Ghost Story

    ★★★

  • Split

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Lady Macbeth

    ★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • Brooklyn

    ★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • Her

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★

  • The Bling Ring

    ★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★