Sort by

aliyah has logged 284 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pocketering

Pocketering

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nativity!

Nativity!

2009
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
UglyDolls

UglyDolls

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sex Of The Angels

The Sex Of The Angels

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League vs. Bizarro League

LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League vs. Bizarro League

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Powerpuff Girls Movie

The Powerpuff Girls Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry