Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Like Water for Chocolate

Like Water for Chocolate

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pretty Village, Pretty Flame

Pretty Village, Pretty Flame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Z

Z

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kabei: Our Mother

Kabei: Our Mother

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fascism and Football

Fascism and Football

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
We Are Young. We Are Strong.

We Are Young. We Are Strong.

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Land and Freedom

Land and Freedom

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Edit this entry