Sort by

ros has logged 37 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You Instead

You Instead

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lasting

Lasting

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Battlecreek

Battlecreek

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry