• Se7en

    Se7en

    ★★★★

    the og unboxing vid

  • War of the Buttons

    War of the Buttons

    ★★★

    the american and british versions have nothing on this adorable french treasure

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★

    what a  gorgeous exploration of creativity and love. was very calming for my soul

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★★★

    so many times i wanted to clock nadine in the face for her selfishness but at least she’s written like a real person and not a concept

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★

    ellie chuuu i’d die for uuuu

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    god tier absolute god tier

  • The Children Act

    The Children Act

    ★★★

    emma thompson is phenomenal in everything she does and that’s it

  • All the Bright Places

    All the Bright Places

    just wanted to see how elle fanning would approach the one monologue from the book i semi-respect and was it in the movie? of course it wasn’t. i’m also convinced the editors were buzzing off md the way the scenes are cut together

  • Postcards from London

    Postcards from London

    ★★½

    postcards from london is less of a ‘movie’ and more of an art history performance piece. one star for originality and one and a half for harris dickinson saturated in neon lighting for 90 minutes

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    run piggy ruuUUNN

  • Climax

    Climax

    ★★★★½

    the opening dance scene aahhhh what an achievement of cinema! the rest was fucked up not gonna lie

  • The Covenant

    The Covenant

    ★★

    they just don’t make gothic-horror camp movies like this anymore. this movie is so stupid and generally bad but i live for it