• Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    THIS MOVIE IS UNTOUCHABLE. “How do you think the pineapple feels?” yes Wong Kar-Wai you literary mastermind

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    this was roman griffin davis’ first movie and that’s the performance we get?? he just ended de niro’s career under the direction of national treasure taika waititi. amazing

  • The Darkest Minds

    The Darkest Minds

    watched this to see harris dickinson out-perform the entire cast and carry the whole movie on his back. which he did.

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

    rip laura palmer queen of heaven and my heart </3

  • Dancer in the Dark

    Dancer in the Dark

    ★★★★½

    the people who green lighted this for production were both genius and psychotic. i seriously hate this movie with a burning passion because of the emotional damage it has permanently caused

  • Handsome Devil

    Handsome Devil

    ★★★

    it’s not a cinematic masterpiece deserving of accalades but it’s definitely one of the most wholesome depictions of gay friendship i’ve seen on screen

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

    why did i watch this? anyway the director definitely held the two lead actors at gunpoint

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    a murder mystery with donut metaphors and gorgeous sequences backed by a thrilling string section ticks all the boxes

  • Hot Summer Nights

    Hot Summer Nights

    ★★★

    incredible soundtrack but that’s about it

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    felt like i was trapped in my worst nightmare yet i loved it and didn’t want it to end? i’m billing the safdie brothers for my anti-stress medication

  • When They See Us

    When They See Us

    ★★★★★

    jharrel jerome is a fucking beast! what a powerhouse of a performance

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    i have enough thoughts and feelings to write a 60 page thesis but instead i’ll say this: 

    florence pugh break up with your boyfriend