ros has written 12 reviews for films rated ★★ .

  • The Covenant

    The Covenant

    ★★

    they just don’t make gothic-horror camp movies like this anymore. this movie is so stupid and generally bad but i live for it

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

    why did i watch this? anyway the director definitely held the two lead actors at gunpoint

  • The Sun Is Also a Star

    The Sun Is Also a Star

    ★★

    i went into this hoping it wouldn’t romanticise deportation but i guess i’m just another idiot on this planet. what a let down :(

  • These Final Hours

    These Final Hours

    ★★

    the last five minutes of this movie might just be the most powerful scene from an aussie film...

  • Dirty Dancing

    Dirty Dancing

    ★★

    the dancing and music is great but otherwise...yikes

  • Pretty in Pink

    Pretty in Pink

    ★★

    they tried

  • Jasper Jones

    Jasper Jones

    ★★

    so much of the book was included and yet the most important scenes and dialogue were left out???? also ironic how toned down the racism was

  • The Tattooist

    The Tattooist

    ★★

    traditional samoan tattoo culture is so beautiful and they just....ruined it

  • Sucker Punch

    Sucker Punch

    ★★

    are you fucking kidding me

  • Attack on Titan

    Attack on Titan

    ★★

    every change in this adaptation made it worse lmaoo the disappointment is REAL

  • Sierra Burgess Is a Loser

    Sierra Burgess Is a Loser

    ★★

    me re-writing the plot in my head while watching this so that veronica and sierra end up together instead of romanticising catfishing

  • One Day

    One Day

    ★★

    two stars for the blue silk oriental dress annie wears in that one scene